Ideja je zmanjšati količino proizvedenih odpadkov, spodbujati ponovno uporabo in recikliranje ter ozaveščati ljudi o vplivu odpadkov na okolje. Projektu smo se pridružili tudi v Brežicah, letošnja osrednja tema pa je bila embalaža in njen vpliv na okolje.
Letošnje leto je posvečeno embalaži
Embalaža je vsak material, ki obdaja, varuje ali hrani izdelek na poti od proizvajalca do končnega uporabnika in ga predstavlja potencialnim kupcem. Čeprav ima številne koristi, postaja vse večji globalni problem, saj je proizvedemo in porabimo preveč. Po zadnjih podatkih samo v Evropi proizvedemo povprečno več kot 160 kg odpadne embalaže na prebivalca. Zaradi našega potrošniškega načina življenja se količina nastale odpadne embalaže le povečuje. S tem namenom je prav, da vsak pri sebi razmisli, kaj lahko naredi, da bo proizvedel manj odpadkov.
Nekaj nasvetov, da zmanjšamo količino embalaže:
- Za shranjevanje živil uporabljajmo posodo za večkratno uporabo.
- Namesto papirnatih brisač uporabljajmo kuhinjske krpe iz blaga.
- Kupljene steklenice in plastenke poskusimo uporabiti čim več krat.
- Uporabljajmo nakupovalne vrečke za večkratno uporabo.
- Izbirajmo izdelke, ki bodo trajali dlje časa.
Slovenia Green Destination Platinum
Glede na to, da smo zelena destinacija, z znakom Slovenia Green Destination Platinum, na Zavodu za podjetništvo, turizem in mladino Brežice ves čas stremimo k celovitem trajnostnem razvoju, trajni mobilnosti in k spodbujanju kratkih zelenih oskrbovalnih verig v lokalnem okolju. Komunala Brežice se je odpravila v vrtec Dobova, kjer je z najmlajšimi preko igre ponovila kam sodi kakšen odpadek, iz recikliranega papirja so izdelali voščilnice ter predvsem ozaveščali otroke, zakaj je pomembno, da ravnajo odgovorno z odpadki.
Posvet o večjih javnih prireditvah z manj odpadki
V Mariboru so Ekologi brez meja organizirali Posvet na temo prireditev in uporabe embalaže na dogodkih. Najprej so predstavili izsledke raziskave prireditev v Mariboru in predstavili predloge za izvedbo prireditev z manj odpadki. Nato je sledila okrogla miza, kjer smo organizatorji slovenskih zero waste prireditev predstavili svoje prakse in delovanje. Poleg brežiške mestne promenade so svoj pristop predstavili še Maraton treh src, (Z)mešani festival in Art kamp.
V Brežicah smo letos za Mestno promenado prejeli naziv Zero waste prireditev, kot najdaljša trajajoča prireditev v državi s tovrstnim nazivom, in z veseljem smo podelili svoje dobre prakse ter izzive, ki jih vidimo za naslednjo izvedbo.
Mestna promenada kot odličen primer
V Brežicah smo se letos prvič lotili Zero waste prireditve in bili pri tem zelo uspešni. Ključnega pomena je bila dobra organizacija, zelena straža in uvedba povratnih kozarcev. Za slednje plačaš kavcijo, a na prireditvi se znatno zmanjša količina plastične embalaže, od plastenk, krožnikov in pribora za enkratno uporabo.
V Brežicah se bomo še naprej trudili ustvarjati prireditve z manj odpadki in osveščali ljudi, da lahko z majhnimi koraki v vsakdanjem življenju naredijo velike spremembe za našo okolje.