Kaj so podnebne spremembe in zakaj jih ne moremo več spregledati

Kaj nam prinašajo podnebne spremembe?

Podnebne spremembe niso nekaj, kar se dogaja daleč stran – že zdaj občutno vplivajo na naše vsakdanje življenje, gospodarstvo in zdravje. 

Podnebne spremembe so dolgoročne spremembe v povprečnih vremenskih vzorcih na Zemlji. V zadnjih desetletjih so postale ena največjih okoljskih in družbenih groženj sodobnega časa. Glavni vzrok zanje so povečani izpusti toplogrednih plinov – predvsem ogljikovega dioksida, metana in dušikovega oksida – ki nastajajo pri izgorevanju fosilnih goriv, intenzivni industriji in kmetijstvu ter v prometu.

Ti plini se kopičijo v ozračju in povzročajo učinek tople grede, kar vodi v segrevanje ozračja in spremembe podnebja po vsem svetu. Posledice so že tu: vse več je vročinskih valov, suš, poplav, požarov, taljenja ledenikov in sprememb v naravnih ekosistemih. Vplivajo na naše zdravje, gospodarstvo, dostop do pitne vode, varnost hrane – in tudi na turizem.

Zato je nujno, da kot družba razumemo, kaj se dogaja, in se nanje odzovemo premišljeno in odgovorno. Vsak posameznik, skupnost in destinacija lahko prispevajo svoj del k bolj trajnostni prihodnosti.

(Pre)vroča poletja in njihov vpliv na turizem

V zadnjih letih smo priča vse pogostejšim in intenzivnejšim vročinskim valovom, ki jih povzročajo podnebne spremembe. Tudi v Sloveniji so poletja vse bolj sušna, temperature pa pogosto presegajo dolgoletna povprečja.

Dolgotrajna vročina močno vpliva na naravno okolje. Sušna obdobja zmanjšujejo rodovitnost tal, ogrožajo kmetijstvo, znižujejo ravni podtalnice in zmanjšujejo količino vode v rekah in jezerih. To pa neposredno vpliva tudi na turistično ponudbo – predvsem tam, kjer je voda pomemben del doživetij.

Eden takšnih primerov je Brod na Mostecu – edini delujoči brod na reki Savi in pomemben del nesnovne kulturne dediščine v Sloveniji. Brod obiskovalcem omogoča edinstveno izkušnjo tradicionalnega prečkanja reke. Vendar za varno delovanje potrebuje ustrezen vodostaj. V poletnih mesecih, ko je reka zaradi suše prenizka, brod pogosto ne more obratovati. To vpliva na ohranitev dediščine, zmanjšuje privlačnost kraja za obiskovalce in posledično vpliva tudi na lokalno gospodarstvo.

Blage zime in njihove posledice

Še en jasen znak podnebnih sprememb so vse milejše zime. V preteklosti so bile zime hladnejše in bogate s snežnimi padavinami, danes pa pogosto minejo brez prave snežne odeje.

Snežna odeja ni pomembna le za zimski turizem – deluje tudi kot naravni rezervoar vode, ki se počasi sprošča v pomladnih in poletnih mesecih. Ko je snega premalo, se poleti poveča tveganje za suše, kar vpliva na oskrbo s pitno vodo, delovanje hidroelektrarn in stabilnost kmetijstva.

Poleg tega hitra temperaturna nihanja v zimskem času škodijo rastlinam in živalim, motijo naravni cikel vegetacije in povzročajo dodatne pritiske na že tako ranljive ekosisteme.

Turizem in prihodnost v znamenju podnebja

Podnebne spremembe neposredno vplivajo na turizem – tudi v Brežicah. Vročina poleti znižuje vodostaje rek in omejuje aktivnosti ob vodi, mile zime zmanjšujejo vodne zaloge in povečujejo negotovost v naravi. Skupaj s tem trpi tudi turistična infrastruktura, lokalna ekonomija in kakovost doživetij.

A prihodnost še ni zapisana v kamen. Z večjo osveščenostjo, odgovornim ravnanjem in trajnostnimi rešitvami lahko vpliv podnebnih sprememb omilimo. Kot destinacija si prizadevamo za prilagoditve, ki bodo ohranjale naravne vire, spoštovale lokalno skupnost in obiskovalcem še naprej omogočale doživeti lepoto našega prostora – v vseh letnih časih.

Podnebne spremembe: Ko se planet segreva, se spreminjamo tudi mi
Hotel Terme pridobil okoljski znak Zeleni ključ
Brod na Mostecu

Dogodki

Sedež

Turistično informacijski center

Center za obiskovalce

E-novice