Cerkev sv. Lovrenca na Bizeljskem

Hribček 7, 8259 Bizeljsko

Cerkev sv. Lovrenca na Bizeljskem

Cerkev sv. Lovrenca na Bizeljskem

NaslovHribček 7, 8259 Bizeljsko

Ko se pelješ skozi valovite bizeljske griče, med vinogradi in razglednimi potmi nenadoma uzreš cerkev sv. Lovrenca, ki že stoletja bdi nad krajem. Njeni začetki so zaviti v tančico skrivnosti – srednjeveški viri je ne omenjajo, a že zvonik iz 15. stoletja z gotskim križnorebrastim obokom v pritličju razkriva, da je bila na tem mestu že dolgo prej postavljena cerkev.

Prvič se je uradno zapisala v zgodovino leta 1545, ko je vizitacijski zapis omenil majhno cerkev z lesenim oltarjem. Toda cerkev, kot jo poznamo danes, je dobila svojo podobo šele leta 1725, ko jo je dal postaviti ljubljanski škof Sigismund pl. Schrattenbach. Posvečena je bila 12 let kasneje, ko je na Bizeljskem služboval vikar Tomaž Kapler, in vse od takrat njene mogočne stene pripovedujejo zgodbo o času, ki je spreminjal ljudi, a ne njihove vere.

V naslednjih stoletjih je cerkev doživela več prenov – 1818 so povišali zvonik in predelali zakristijo, med letoma 1851 in 1852 so jo obnovili skoraj v celoti, kasneje še leta 1936 in nazadnje med letoma 2002 in 2005, ko je dobila svežo podobo.

Stopi skozi vhod in poglej proti stropu – banjasti obok in močni pilastri, ki nosijo težo stoletij, dajejo občutek veličastnosti. Prostorna pravokotna ladja se odpira v dve kvadratni stranski kapeli – ena je posvečena Mariji, v drugi pa je baročni oltar Janeza Nepomuka.

Ena od dragocenosti je tudi oltarna slika sv. Lovrenca iz leta 1854, ki slavi zavetnika cerkve. Baročna prižnica, ki je bila izdelana v istem letu, je še danes ena izmed tistih podrobnosti, ki cerkvi dajejo poseben značaj. Med stopnicami pod zvonikom lahko opaziš stara kamnita kropilnika, v katerih so generacije vernikov simbolično puščale svoje skrbi in molitve.

Zgodba cerkve se prepleta tudi z velikim imenom slovenske zgodovine – med letoma 1825 in 1827 je tukaj kot kaplan služboval A. M. Slomšek, danes blaženi. V spomin nanj cerkev hrani slike križevega pota, ki jih je sam podaril. Če pogledaš proti orglam, gledaš neposredno preteklosti v oči. Orgle namreč izvirajo iz leta 1800 in so delo neznanega mojstra. Leta 2003 so bile skrbno obnovljene, da bi lahko še naprej polnile prostor z melodijo duhovnosti.

Cerkev sv. Lovrenca na Bizeljskem
Cerkev sv. Lovrenca na Bizeljskem

Dogodki

Sedež

Turistično–informacijski center

Turistično–informacijski center

E-novice