Razgledna ploščad Sv. Vid
Naslov | Izhodišče: Cerkev Sv. Jurija, Čatež ob Savi, Nad vasjo Čatež ob Savi |
Prva omemba stavbe sega v leto 1689. Najstarejši del predstavljata polkrožna apsida in ladja, ki sta bili zgrajeni na prehodu iz romantike v gotiko. Danes je notranjost krita z ometanim in ravnim lesenim stropom. Cerkev je razglašena za kulturni spomenik lokalnega pomena.
Sv. Vid je ena priljubljenih pohodniških točk. Pohodnik lahko vzpon opravi po številnih pohodniških poteh, po poti energijskih točk, po postajah Jezusovega trpljenja.
Če iščemo idejo za lepo izletniško pot, ki ni prezahtevna in nudi neokrnjeno naravo ter energetske vrtince, potem je energijska pot prava izbira. Pot nudi sprostitev, mir, meditacijo in umiritev duha. Sprehod po poti je primeren tudi za otroke, celotna pot pa je dobro označena z markacijami.
Nezahtevna pešpot vodi najprej mimo ilirskih gomil vodi v smeri cerkvice Sv. Vida, po travnikih in skozi bukov gozd, kjer je mogoče občudovati vrsto zanimivih rastlin, npr. konopnice, čemaž, belo lakoto, rjavo-rdečo krvomočnico, idr. Ker je pot dokaj položna, je primerna za različne starostne skupine in tudi za ljubitelje nordijske hoje. Ob poti vas ves čas spremljajo energetski vrtinci, ki delujejo blagodejno in pomirjajoče.
Ena izmed poti, ki vodijo na Sv. Vid je obogatena tudi s 14 postajami Jezusovega trpljenja (Leseni Križev pot) in vodi od cerkve sv. Jurija na Čatežu ob Savi do cerkve sv. Vida. Vsako postajo zaznamuje lesena skulptura.
Lahko pa se z naravo povežete tudi na večih pohodniških poteh, ki usmerjeno vodijo na vrh in nudijo doživetje neokrnjene narave. Na poti lahko pohodnik obišče tudi katero od zidanic, se preizkusi v ponudbi kleti na Podgorjanski vinski cesti ali najde okrepčilo v bližnjem gostišču.
Najvišja točka pohoda po eni izmed poti je cerkvica Sv. Vida na Šentviški gori, od koder se z razgledne ploščadi odpre izjemen razgled po dolini reke Save vse do Kamniško-Savinjskih Alp, Orlice in tudi preko meja naše države, na Hrvaško. Z enim pogledom je tako rekoč mogoče zaobjeti celotno Brežiško-krško polje.
Z razgledne ploščadi pa si s pomočjo daljnogleda in povezljive kode lahko ogledamo številne naravne in kulturne znamenitosti destinacije, ki bo na voljo od decembra 2023.
Razgledna ploščad je sofinancirana s pomočjo Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport, Načrt za okrevanje in odpornost IC: trajnostni razvoj javne in skupne turistične infrastrukture in naravnih znamenitosti v turističnih destinacijah.